Chiang Mai  Ginastera International Music Festival

2019 First Round Contestants

2019 First Round Contestants


  • First Round will be at Baan Roichan Hall (7th Floor of Lotus Hotel Pang Suan Kaew, by swimming pool)
  • Contestants will perform one program / repertory of their choice that is a maximum of 10 minutes per contestant.
  • Contestants in the Juniors Category can play shorter program. Their performances are not judged based on time.
  • It must be different from the piece performed at the Preliminary Audition.

It may proceed faster than approximate time.

Morning 9:00-12:00
Afternoon 2:00pm -5:00pm

November 17 (Chiang Mai Contestants ONLY)

Morning Hours

Entry Time Name Instrument
A-1-C 9:00 Mr. Jingbin Ma Piano
B-6-C 9:10 Ms. Jiayu Guo Piano
B-8-C 9:20 Ms.Chen Huina Violin
B-13-C 9:30 Mr. Poon Jaruchat Piano
C-5-C 9:40 Mr. Song Anxiong Merlin Piano
C-8-C 9:50 Mr.Benjamin McLachlan Piano
C-9-C 10:00 Ms. Joella McLachlan Violin
C-11-C 10:10 Mr. Patepat Tawerapetcharat Piano
C-19-C 10:20 Ms. Ravint Wongratanaphisan Piano
O-19-C 10:30 Mr. Zen P. Tanwattana Saxophone
O-23-C 10:40 Norrasate and Remi, Trombone and Piano Duo Trombone and Piano Duo
O-24-C 10:50 Super Brass 8 Brass Ensemble
O-25-C 11:00 Mr. Nattapon Khasak French Horn
A-10 11:10 Mr. Pannapong Inseesungvorn Piano
A-11 11:20 Ms. Pakchanan Inseesungvorn Piano
A-13 11:30 Ms. Pitchayapa Hinkaeo Piano
A-14 11:40 Ms. Ketsara Jakjai Piano
A-15 11:50 Ms. Ramawadee Nanta Piano
C-13 12:00 Ms. Julian Wong Piano

 

November 18

Morning Hours (STARTS at 10:00)

Entry Time Name Instrument
A-8 10:00 Ms. Papitcha Vejmongkolkorn Piano
B-2 10:10 Ms. Pinn Mahasaranond Piano
B-4 10:20 Mr. Thanawin Thanapornthawan Piano
A-3 10:40 Mr. Kei Minemura Piano
A-4 10:50 Ms. Riko Hayashi Piano
A-5 11:00 Ms. Maya & Saya Takada Piano Duet Piano Duet
11:10
A-9 11:20 Ms. Pham Tran Phuong Chi Violin
11:30
B-3 11:40 Ms. Mari Saeki Flute

Afternoon Hours

Entry Time Name Instrument
B-7 14:10 Ms. Kim Hye Rang Violin
B-10 14:20 Ms. Hee Le-Shaine Violin
B-11 14:30 Ms. Nguyen Trinh Bao Nhu Piano
B-12 14:40 Mr. Yuqiao Chen Piano
14:50
15:00
C-6 15:10 Ms. Jovelle Sales Ongi Violin
C-7 15:20 Ms. Nathanelle Laura Tan Violin
C-10 15:30 Ms. Nguyen Trinh Phuong Nhi Violin
C-14 15:40 Mr. Hyungun Hwang Cello
C-18 15:50 Ms.Leanne Reese D.C. Tavita Vocal

 

November 19

Morning Hours

Entry Time Name Instrument
A-2 9:00 Ms. Zanna Kimberly Phua Wei En Vioin
A-16 9:10 Mr. Ziniu Meng Piano
A-17 9:20 Ms. Yunpeng Shao Piano
B-16 9:30 Ms. Yiyu Zhuang Piano
B-17 9:40 Ms. Xini Gong Piano
C-12 9:50 Ms. Nathalie Kwan Wei Ling Vioin
C-16 10:00 Mr. Ryoske Ito Piano
O-10 10:10 Mr. Seiju Sasaki Piano
O-11 10:20 Mr. Egaputra Tweedapinta Violin
O-12 10:30 Mr. Andi Ibrahim Bagus Prawira Violin
O-15 10:40 Mr. Majikina Gai Violin
O-16 10:50 Mr. Adam Putra Piano
O-17 11:00 Ms. Do Ngoc Thao My Violin
O-18 11:10 Mr. Lai, Wei-Cheng Piano
O-20 11:20 Mr. Naoki Takagi Piano
O-21 11:30 Ms. Tse Man Kiu Piano
O-26 11:40 Ms. Rio Kogure Piano
O-27 11:50 Ms. Anna Dinnah Migallos Vocal
O-28 12:00 Ms. Lizzie Bett S. Estrada Vocal
O-29 12:10 Mr. Pong Tin Yau Saxophone
O-30 12:20 Ms. Alyssa Trisha L. Garcia Vocal
O-31 12:30 Ms. Veronika Issajeva Piano

Afternoon Hours

Entry Time Name Instrument
A-6 14:00 Ms. Bao Anh Truong Violin
B-1 14:10 Ms. Do Hoang Ngoc Yen Violin
B-9 14:20 Mr. Pham Bach Violin
C-1 14:30 Mr. Do Thanh Luc Piano
C-2 14:40 Ms. Nguyen Hoang Gia Han Flute
日本語  タイ語